Menu Zamknij

Wiedźmin – historia fenomenu

Rzadko kiedy zdarza się, by polski pisarz zrobił ogromną karierę na świecie. Udało się to Henrykowi Sienkiewiczowi, Stanisławowi Lemowi, Oldze Tokarczuk i… Andrzejowi Sapkowskiemu. Ten ostatni znany jest przede wszystkim z “Wiedźmina”, czyli dziewięciu książek powiązanych postacią tytułowego Geralta. Na podstawie twórczości Sapkowskiego powstało wiele gier, komiksów oraz aż dwa seriale, w tym jeden wyprodukowany przez Netflixa. Jaka jest historia powstania “Wiedźmina” i co warto wiedzieć o książkach napisanych przez Sapkowskiego?

Konkursowe początki Wiedźmina

Andrzej Sapkowski rozpoczął karierę pisarską od opowiadania “Powieściowa saga o Wiedźminie“. Tekst powstał z okazji konkursu literackiego na opowiadanie organizowanego przez miesięcznik “Nowa Fantastyka”. Choć dzieło Sapkowskiego zajęło drugie miejsce, to bardzo spodobało się czytelnikom, którzy bombardowali redakcję czasopisma listami z prośbą o opublikowanie kolejnych tekstów o białowłosym Geralcie. Początkowo Sapkowski nie miał zamiaru pisać kolejnych opowiadań o wiedźminie, ale rosnąca popularność oraz naciski czytelników szybko przekonały go do stworzenia kolejnych tekstów. Powstało ich aż kilkanaście. Wydawano je w czasopismach, a następnie w dwóch zbiorach opowiadań: “Ostatnie życzenie” oraz “Miecz przeznaczenia”.

Czytelnicy chcą więcej

Opowiadania o wiedźminie cieszyły się niesłabnącą popularnością, a czytelnicy wciąż chcieli więcej. Polskie wydawnictwo Supernova zaproponowało Sapkowskiemu napisanie serii powieści, których głównym bohaterem byłby Geralt. Sapkowski znów z początku był niechętny, ale szybko dał się przekonać i podpisał kontrakt na pięć powieści. Pisarz szybko rzucił się w wir pracy i tak powstały pierwsze powieści – “Krew elfów”, “Czas pogardy” oraz “Chrzest ognia”. Fani pokochali powieści o wiedźminie, sprzedaż rosła, ale Sapkowski był niezadowolony – tempo pisania było zbyt szybkie i mordercze, przez co ostatnie dwie książki, “Wieża Jaskółki” oraz “Pani Jeziora”, zaliczyły niewielkie opóźnienie. Mimo to fani wiernie czekali, to gdy już ostatnie dwie powieści trafił na rynek, to Sapkowski znów znalazł się na szczycie list sprzedażowych.

Wiedźmin dzisiaj, czyli nie tylko książki

“Wiedźmin” szybko stał się ogólnoświatowym fenomenem, głównie za sprawą popularnej serii gier stworzonych przez polskie studio CD Projekt. Sapkowski w 2013 roku napisał “Sezon burz”, powieść stanowiącą prequel głównej sagi o wiedźminie. Ponadto powstały dwa seriale, w tym niedawny hit Netflixa, a także liczne komiksy i zbiory opowiadań fanów, w tym “Szpony i kły” opracowane przez samego Sapkowskiego. “Wiedźmin” to obecnie globalna marka – jedna z niewielu, jakimi może pochwalić się Polska!